Kuru Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçların sağlığının temelini nem ve keratin oluşturur. Kuru saçlar ise yapısal olarak nem eksiği olan ve bakımı bir hayli özen isteyen saç tipleri arasında yer alır.

Kuru saçlar çok çabuk kırılır, kurur ve yıpranır. Bu da saçlarınızın sağlıksız ve sert görünmesine neden olur. Saçlarınızın şekillenmesini zorlaştırır ve sizi sosyal açıdan olumsuz etkiler. Peki, kuru saçlara sahip olmak hangi bakım yöntemlerini gerektirir?

saç modelleri

saç modelleri

Kuru Saçları Nemlendirmenin Yolları

  • Saçlarınız olduğundan çok daha kuru bir görünüm aldıysa, size alarm veriyor demektir. Düzleştirici ya da maşa gibi saç şekillendiricileri bir süreliğine bir kenara bırakmalı ve saçlarınızı yormamalısınız.
  • Özellikle yaz aylarında deniz, kum ve güneşin etkisiyle saçlar daha kolay kurur ve yıpranır. Kuru saçlara sahip olmak bu aylarda daha dikkatli olmayı gerektirir. Tatildeyken saçlarınızın bakımını asla ihmal etmemeli ve güneş koruyucu ya da özel bakım yağları kullanabilirsiniz.
saç bakımı

saç bakımı

  • Saçlarınızı boyamayı bir süreliğine bırakmalısınız. Saç boyaları da saçları yıpratabilir. Bu nedenle bu dönemde bu tip uygulamalardan kaçınmalısınız.
  • Saçlarınızı yıkarken sıcak su yerine ılık su kullanmak saç köklerini canlandırır ve yeniler. Bu nedenle aşırı sıcak su yerine ılık su kullanmalısınız.
 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*