Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi saçların hızlı bir şekilde seyrelmesine neden olan bir saç sorunudur. En çok erkeklerde görülen bir sorun gibi görünse de saçları dökülen kadın sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur. Dünyada her beş kadından biri saçlarında dökülme sorunu olduğu için kliniklere baş vurmaktadır. Dökülme problemi saçların seyrelmesine, cansızlaşmasına neden olurken sosyal hayatta da önemli bir sorun haline gelebilir.

saç dökülmesi

saç dökülmesi

Erkeklerde meydana gelen dökülme sorunu kelliğe kadar ulaşabilirken kadınlarda meydana gelen dökülme sorunu önlenebilir bir sorundur. Kadınlarda dökülme nedeni tespit edildikten sonra saçların dökülmesine engel olmak mümkündür.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri arasında doğum ilk sırayı alır. Hamilelik ve doğum nedeniyle değişen hormonlar saçlarda dökülmeyen neden olur. Genellikle geçici bir süreçtir. Doğumdan sonra saçlar yeniden eski canlılığını kazanır.

saç bakım sırları

saç bakım sırları

Vitamin ve mineral eksikliği de kadınlarda saç dökülmesine neden olur. Yeterli ve dengeli beslenmeyen kadınlarda görülen problem beslenme alışkanlıkları değiştirilerek engellenebilir. Kepek de saçların dökülmesine neden olan bir saç problemidir.

saç bakımı nedir

saç bakımı nedir

Kepek probleminden kurtulmak için kepeğe karşı etkili şampuanlar kullanmak gerekir. Bunun dışında stres, menopoz, mevsim değişikliği, kullanılan bazı ilaçlar, bazı hastalıklar, bağışıklık sistemi sorunları vb. saçlarda dökülmeye neden olur.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*