Yüz Yapısına Uygun Saç Modelleri

Her kadın için saç kesimi oldukça stresli ve önemli bir konu. Doğru bir kesim ile harika görünüm yakalanırken; yanlış kesimlerde kötü sonuçlar ortaya çıkar. Bunu engellemek için iyi kuaförler tercih edilmeli ve saçını kestirecek olan kişinin yüz tipini doğru şekilde tanımalı.

saç modelleri

saç modelleri

Yüz Tipi Nasıl Belirlenir?

Yüz tipini belirlemek için aydınlık bir ortamda düz durarak bir fotoğraf çekilmeli. Çekilen fotoğrafta saçların bitiş noktalarına, şakak bölgesine, çene ucuna noktalar konulur; bu noktalar birleştirilir. Oluşan şekil yüz tipini gösterir.

Yüz Şekline Göre Saç Kesimi

Kare yüz şeklinde çene hizasında olan kısa saç modelleri tercih edilmeli. Hafif katların kullanılmasında sakınca yok. Kalp yüz tipi için arkadan öne doğru uzayan ya da asimetrik kesimler uygun durur. Bu yüz tipinde de daha çok kısa saç tercih edilmeli.

saç modelleri

saç modelleri

Yuvarlak yüze sahip kadınlara ise yüzü daha uzun göstermek için çene kısmından başlayan katlı kesim uygun olur. Uzun perçemler de kullanabilirler. Oval yüz tipleriyse genelde her tür saç kesimini kullanabilir. Yalnız fazla katlı kesimlerden uzak durmakta fayda var. Uzun yüzler kısa modellerden uzak durmalı. Yüzü daha kısa göstermek için düz kesim perçemler de kullanabilirler.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*